KELLENBERGER R125-1000
Stand
Brugt
Beliggenhed
Kirchheim unter Teck Tyskland
Cylindrisk slibemaskine - Udvendig KELLENBERGER R125-1000
more Images
KELLENBERGER R125-1000
KELLENBERGER R125-1000
KELLENBERGER R125-1000
Oplysninger om maskinen
Maskinbetegnelse:
Cylindrisk slibemaskine - Udvendig
Producent:
KELLENBERGER
Model:
R125-1000
Stand:
brugt
Pris og placering
Beliggenhed:
73230 Kirchheim Tyskland
A4004613
Referencenummer:
Opdatering:
sidst den 27.03.2025
Beskrivelse
Slibediameter: 250 mm
Slibelængde: 1000 mm
Spidshøjde: 125 mm
Slibeskivediameter: 500 mm
Slibeskivebredde: 80 (100) mm
Boring: 203,2 mm
Arbejdsstykke-spindelkonus: MK5
Arbejdsstykke-spindelomdrejningstal: 20-400 o/min
Arbejdsstykke-spindelstok kan svinges: +/- 360°
Slibespindelstok kan svinges: +/- 0°
Tilførsel pr. løft: 0-9,99 mm/Ø
Kontinuerlig tilførsel: 0-9,99 mm/Ø
Bordet kan svinges: +/- 10°
Gedpfxjd Ih Egj Adqjit
Bordhastighed: 0,02-6 m/min
Arbejdsstykkevægt mellem spidser: 130 kg
Maks. arbejdsstykkevægt – udkraget: 130 inkl. spænding kg
Tværbevægelse: 270 mm
Pinoloptagelse i pinoldok: MK3
Pinolvandring: 30 mm
Samlet effektbehov: 5,5-7,5 kW
Maskinvægt ca.: 2,7 t
Geometrisk overhalet og nymalet i henhold til Kellenberger måleprotokol.
Komplet ny elektronik med ny tilførselsstyring.
Billeder af allerede leveret maskine af samme type, men med 1500 mm spidsbredde og universalslibehoved i stedet for hoved med 500 mm skive, kun til udvendig rundslibning.