DURMA HD-TC 60170
Startpris
Produktionsår
2019
Stand
Brugt (fuldt funktionsdygtig)
Beliggenhed
Bayern Tyskland
Laserskæremaskine DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
DURMA HD-TC 60170
Oplysninger om maskinen
Maskinbetegnelse:
Laserskæremaskine
Producent:
DURMA
Model:
HD-TC 60170
Produktionsår:
2019
Stand:
klar til brug (brugt)
Funktionalitet:
fuldt funktionsdygtig
Tekniske detaljer
Controller model:
Siemens 840D
Lasertype:
fiberlaser
Lasereffekt:
2.000 W
Pladetykkelse (maks.):
8 mm
Samlet vægt:
20.000 kg
levering
Beliggenhed:
Bayern, Tyskland Tyskland – Afstand: ca. 866 km
Tilgængelighed:
straks efter auktionens afslutning
Leveringsbetingelser:
EXW
Demonterings- og læsseomkostninger:
Afhentning på lokationen:
gratis
Forsendelsesomkostninger:
Beskrivelse
Ingen mindstepris – garanteret salg til højeste bud!
DURMA laserskæremaskine – fuldt udstyret!
TEKNISKE DETALJER
Maks. pladetykkelse: 8 mm
Maks. pladetykkelse stål: 8 mm
Maks. pladetykkelse rustfrit stål: 4 mm
Maks. pladetykkelse aluminium: 6 mm
Maks. rørdiameter: 170 mm
Maks. rørlængde: 6.500 mm
Maks. rundrørsdiameter:
170 mm
Maks. firkantrørsprofil: 120 x 120 mm
Maks. firkantrør: 150 x 100 mm
Min. rørdiameter (automatisk): 20 mm
Min. rørdiameter (manuel): 12 mm
Mindste bearbejdede rørlængde: 185 mm
Mindste bearbejdede godstykkelse: 0,8 mm
Maks. bearbejdet godstykkelse (sort stål, 2 kW laser): 8 mm
Maks. bearbejdet godstykkelse (rustfrit stål, 2 kW laser): 4 mm
Maks. bearbejdet godstykkelse (AlMg3, 2 kW laser): 6 mm
Gentagelsesnøjagtighed: 0,05 mm
Maks. profillængde: 6.500 mm
Min. profillængde ved automatisk indføring: 3.000 mm
Standard udlængde: 4.000 mm
Maks. profilvægt: 37,5 kg/m
Maks. lastkapacitet: 3.000 kg
Mulige emneprofiler: Rund, firkantet, rektangulær, elliptisk
MASKINDETALJER
Lasertype: Fiberlaser
Laserkilde-producent: IPG
Laserkraft: 2.000 W
Ydelse: 2 kW (2,72 hk)
Styringsmodel: Siemens 840D
Automatiseringsgrad: Automatisk
Driftstype: Elektrisk
Dimensioner & vægt
Dimensioner (L x B x H): ca. 16.000 x 7.400 x 2.364 mm
Vægt: ca. 20.000 kg
UDSTYR
CE-mærkning
Dokumentation/manual
Køleenhed
Nødstop
Røgsug
Sikkerhedslysbom
Centralsmøring
Precitec Autofocus Procutter skærehoved F 150 (focus)
Styringstavle med klimaanlæg
Manuel indlæsning
Manuel udlæsning
Laserpositioneringsdiode
Central smøreenhed
Bortkastningskasse til smådele
Oplyst skærerum
IPG-laserkilde 2 kW
Kompaktfiltersystem Vanterm
Automatisk læssesystem (6.500 mm)
Udlæsningsenhed (6.000 mm)
Transportbånd til udlæsning, inkl. smådelstransportør (mod bagud)
Automatisk svejsesømdetektion
Automatisk realtime-målesystem til centrerpatron
Kalciumcarbonat-doserenhed
Annoncen er blevet oversat automatisk. Oversættelsesfejl kan forekomme.
Betalingsbehandling
Købsomkostninger:
18 %